Városlista
2024. április 25, csütörtök - Márk

Hírek

2020. Június 11. 05:00, csütörtök | Külföld
Forrás: mti/illusztáció: pixabay

Az EU továbbra is megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával

Az EU továbbra is megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával

Az Európai Unió továbbra is megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával a jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszer minden részletének tekintetében, és készen áll arra,

hogy akár egy-két évvel is meghosszabbítsa a decemberben lejáró átmeneti időszakot - közölte Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója szerdán Brüsszelben.

Az Egyesült Királyság január 31-én lépett ki az EU-ból. Ezt követően a felek együttműködése az előzetesen rögzített átmeneti időszakba lépett. Célja, hogy időt biztosítson a megállapodás tető alá hozására a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.

Barnier az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EESC) online ülésén leszögezte, az EU számára elfogadhatatlan, hogy London olyan kereskedelmi feltételeket szeretne kialakítani, amelyek nagyon közel állnak a tagság nyújtotta előnyökhöz, csak annak a kötelezettségei nélkül.

Mint mondta, a szigetország sokkal többet követel, mint Kanada, Japán vagy más partnerországok. London egyebek mellett arra törekszik, hogy korlátozások nélkül fenntartsa a korábban birtokolt jogokat és előnyöket. Arra, hogy bármiféle kötelezettség teljesítése nélkül kiválogassa az egységes piac legvonzóbb elemeit.

"Nem engedhetjük meg, hogy London válogasson, melyek a számára kedvező feltételek" - fogalmazott.

Hangsúlyozta, hogy a brit EU-tagság rendezett megszűnését biztosító megállapodás ambiciózus szabadkereskedelmi egyezményt vázol fel a jövőre nézve, zérókulcsos vámokkal, kvóták nélkül, egyenlő versenyfeltételekkel. Ez utóbbi téren megrekedtek a tárgyalások, miután Nagy-Britannia arra törekszik, hogy egyes brit vállalkozások "szinte teljes szabadságot" élvezzenek az EU belső piacán.

Barnier leszögezte, egyenlő feltételeket kell biztosítani a tisztességes versenyre vonatkozóan, ahogyan a halászati politikát illető nézeteltérések megnyugtató rendezése nélkül sem lehetséges a megállapodás.

A brit kormánynak elvileg június végéig lesz ideje, hogy kérje az átmeneti időszak kiterjesztését. A kiválási egyezmény kölcsönös szándék esetén lehetővé teszi ezen időszak meghosszabbítását kétszer egy-egy évre.

Az átmeneti időszak alatt megegyezésre kell jutni egyebek mellett olyan kérdésekben, mint a kereskedelem szabályozása, a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés, az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések, a repülésbiztonság, a közúti árufuvarozás, illetve a védelem- és biztonságpolitika és bizonyos halászati ügyek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).