Hírek
2021. Március 12. 07:00, péntek |
Külföld
Forrás: Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Befejeződött a repedések szigetelése a Nemzetközi Űrállomáson

Befejeződött a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Zvezda moduljának törzsén keletkezett repedések szigetelése - közölte csütörtökön az orosz Energia rakéta- és űripari vállalat.
A tájékoztatás szerint Szergej Rizsikov és Szergej Kugy-Szvercskov űrhajós az elkövetkező napokban le fogja zárni a modult, hogy ellenőrizze benne a légnyomást. Jurij Gidzenko, az Energia űrhajók és hordozórakéták repülési üzemeltetéséért felelős részlegének helyettes vezetője kijelentette, hogy az űrállomáson két repedést találtak.
A levegő szökését először 2020 augusztusában mutatták ki. Az első, mintegy négy centiméteres repedést ősszel találták meg és tömítették el ideiglenesen. A nyomáscsökkenés ezután lassult, de nem szűnt meg. A Progressz MSZ-16 teherűrhajóval februárban egy nagy felbontású mikroszkóp, valamint a hermetizáláshoz szükséges anyag- és eszközkészlet érkezett az űrállomásra.
Az ISS tervezett élettartama 2024-ben jár le. Oroszország az objektumot üzemeltető partnereivel tárgyalásokat folytat a 2030-ig való hosszabbítás lehetőségéről. Gidzenko múlt héten azt mondta, hogy Moszkvában a legfelsőbb szinten már megszületett a döntés az állomás működésének 2028-ig történő meghosszabbításáról.
Ivan Vagner, a Szojuz MSZ-16 űrhajó fedélzeti mérnöke tavaly októberben nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy a repedéseket az űrállomás immár két évtizede tartó igénybevétele okozta. A munkálatokról az orosz fél folyamatosan egyeztetett a NASA amerikai űrkutatási hivatallal.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 14. 09:08, szombat | Külföld
Izraeli légicsapások - Donald Trump amerikai segítséget ígért Izraelnek
Donald Trump amerikai elnök segítséget ígért Izrael védelmében, amennyiben szükségessé válna – az elnök erről pénteken beszélt egy interjúban.
2025. Június 14. 09:03, szombat | Külföld
Izraeli légicsapások – Irán péntek este két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt
Irán péntek este két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt- jelentette a helyi média.
2025. Június 13. 06:33, péntek | Külföld
Izrael megtámadta Iránt, célja Teherán nukleáris fegyverkezésének leállítása
Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését.
2025. Június 12. 07:32, csütörtök | Külföld
A Pentagon rekordszintre növelné az Egyesült Államok védelmi költségvetését a következő pénzügyi évre
A Pentagon csaknem nyolcadával, rekordszintre növelné az Egyesült Államok védelmi költségvetését az októberben kezdődő 2026-os pénzügyi évre.