Hírek
2021. Június 22. 08:32, kedd | Helyi
CSERESZNYELÉGY TÁMAD A GYÜMÖLCSÖSÖKBEN

A cseresznye és a meggy legjelentősebb gazdasági kárt okozó kártevője a cseresznyelégy, amely néhány hete megjelent a karcagi kertekben is.
A csereszenyelégy lárvája a gyümölcsbe furkálva táplálkozik, fejlődik, és ennek következményeként a mag körüli részek elpépesednek, elbarnulnak. A sérülés miatt a termés később elkezd rothadni.
A legyek legszivesebben a fakorona déli, legmelegebb oldalán tartozkodnak. A megtermékenyült nőstények a petéiket a terméshéj alá rakják a tojócsövükkel. Általában a színesedő terméseket kedvelik, de a zöld termésbe is rakhatnak tojásokat. A peték 6-10 nap alatt fejlődnek lárvává, majd a lárvák fejlődése 10-12 napig tart. A kifejlődött lárvák a földre vetik magukat 10-12 cm mélyre lefurakodnak és ott bábbá alakulnak.
A fák északi oldalát kivéve sárga lapokat kell elhelyezni a lombkorona külső felére, és amikor megjelennek rajta a cseresznyelegyek, el kell kezdeni a védekezést.
A cseresznyelégy elleni védelem történhet cseresznyelégy csapda segítségével vagy radikálisabb, vegyszeres permetezés útján attól függően, hogy csak egy-két fát kell megvédenünk, vagy egy nagyobb kertet.
A cseresznyelégy május-június folyamán okoz problémát a kertekben, ugyanis ekkor alakulnak ki / kezdenek el érni a zöld cseresznyék, meggyek. Folyamatosan figyeljük a fákra ragasztott sárga papírokat, amelyek mutatják, mikor kezdenek el rajzani a kártevők.
Ekkor, ha nagyobb a kert, érdemes lecsapnunk felszívódó, vagy kontakt hatású permetszerekkel.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
HAJDÚSZOBOSZLÓN TARTOTT GYAKORLATOT A MAGYAR VÖRÖSKERESZT
Országos vészhelyzeti gyakorlatot tartott a Magyar Vöröskereszt Hajdúszoboszlón. A százötven résztvevő között Magyarországon először tűntek fel robotkutyák.
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
BEDROGOZVA ÜTÖTTE EL
Egy 26 éves férfi kábító hatású anyag elfogyasztását követően, utasa haragosát ütötte el autójával Kunszentmártonban. Az ügyészség vádat emelt ellene.
2025. Szeptember 16. 06:00, kedd | Helyi
ÜGYELJÜNK AZ ELEKTROMOS HÁLÓZATRA
Ügyeljünk az elektromos hálózatra, ugyanis az épülettüzek egyik leggyakoribb kiváltó oka a nem megfelelően használt hálózat, illetve a karbantartás hiánya.
2025. Szeptember 15. 10:51, hétfő | Helyi
Két autó ütközött Szászbereknél
Összeütközött két személygépkocsi vasárnap délután Szászberek és Jászladány között.