Hírek
2023. December 30. 05:01, szombat | Helyi
HIPOGLIKÉMIA TÜNETEI
Életet menthet, ha időben felismerjük a vércukor leesését.
A hipoglikémia annak a jele, hogy a sejtek a vérben lévő cukrot nagyobb ütemben használják fel, mint ahogy a glükózt szervezetünk képes a keringésbe juttatni.
A vércukorszint leesésével a szövetek, amelyek a működésükhöz szükséges energiát alapvetően szőlőcukorból nyerik, éheznek. A mellékvese velőállománya, a vörös vértestek és az agy ilyenkor nem kap elegendő tápanyagot, ezért a hipoglikémia gyakran jár eszméletvesztéssel.
Míg a magas vércukorszint lassan roncsolja sejtjeinket, évek, vagy akár évtizedek alatt okoz többek között vesebetegséget, idegrendszeri, szív-érrendszeri problémákat, vagy látásromlást, addig az extrém alacsony vércukorszint azonnali életveszéllyel jár. Súlyos esetekben kóma is kialakulhat, de az elhúzódó hipoglikémia maradandóan károsíthatja az agyat, előfordulhat stroke, vagy agyvérzés is. Különösen az éjszaka, alvás közben kialakuló hipoglikémia veszélyes, mely szívritmuszavart, szívinfarktust vagy hirtelen szívhalált is okozhat.
Akik kizárólag diétával küzdenek a cukorbetegség ellen, és hipoglikémiában szenvednek, azoknak vércukorszintjük ingadozását kell megszüntetniük. A hipoglikémia (alacsony vércukorszint) előtt legtöbbször magas vércukorszintet figyelhetünk meg. A magas vércukorszint túlzottan nagy mennyiségű inzulin termelésére serkenti szervezetünket, és ez a magas inzulinszint étkezés után pár órával túlzottan lecsökkentheti vércukorszintünket, ezzel hipoglikémiás rosszullétet okozva.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 27. 13:46, kedd | Helyi
Megkötözte és kirabolta volt barátnőjét
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség minősített rablás bűntette miatt indítványozta egy testvérpár letartóztatását, akik 2026. január 20-án éjjel egy ismerősüktől erőszakkal szereztek meg aranyékszert és készpénzt.
2026. Január 27. 12:28, kedd | Helyi
Öt balesettel indult a nap a Jászságban
A reggelre lefagyott utak jelentős problémákat okozott a Jászságban, ahol rövid időn belül öt közlekedési balesetnél kellett beavatkozni a tűzoltóknak.
2026. Január 27. 08:40, kedd | Helyi
KIFOSZTOTTA RÉSZEG ÁLDOZATÁT
Leitatta, majd kifosztotta részeg áldozatát egy 60 éves, többszörösen büntetett előéletű férfi Mezőtúron. Most elrendelték a letartóztatását.
2026. Január 27. 08:38, kedd | Helyi
„TENGERRE MAGYAR!” CÍMMEL NYÍLT KIÁLLÍTÁS
Tengerre magyar! – Magyar tengerészet 1867–1945” címmel nyílt kiállítás a Karcag Kincse Művészeti és Konferencia Központban.
