Városlista
2026. június 15, hétfő - Jolán

Hírek

2023. Október 27. 05:00, péntek | Helyi

HUSZADIK ÉVFORDULÓJÁT ÜNNEPELTE AZ EGYESÜLET

HUSZADIK ÉVFORDULÓJÁT ÜNNEPELTE AZ EGYESÜLET

Van vészmadár, akad néhány jómadár is és bár egyre nehezebb körülmények között, de akadnak karcagi díszmadarak is. A helyi díszmadártenyésztő egyesület megalakulásának huszadik évfordulóját kiállítással ünnepelte.

2003-ban tizennégy elszánt díszmadártenyésztő megalapította a Karcagi Díszmadártenyésztő Egyesületet. Közülük tizenketten karcagiak voltak. Sorra járták a megye akkori településeit, egyre- másra rendezték a nívósabbnál nívósabb kiállításokat. A civil szervezet tagjai az ifjúsági házban rendezett kiállítással emlékeztek az egyesület húsz évvel ezelőtti megalapítására.

VAJÓ SÁNDOR, elnök, Karcagi Díszmadártenyésztők Egyesülete:
"Jelenleg elsősorban ezen a kiállításon a saját tenyésztőink madarai láthatók, de vannak Szajolból, Debrecenből és Nyíregyházáról is kiállítók. Ez ma már nem az a megszokott ezres létszám fölötti madárbemutató, vagy kiállítás, hanem egy sokkal szerényebb, néhány száz madár bemutatásával megvalósult kiállítás."

A kívülálló számára csak a színek, hangok sokasága tűnik föl. Holott a tenyésztőknek, madaraiknak komoly standardokat kell követniük. Az egyedek minősítése is ezek alapján zajlik. Az ítészek figyelik a madár formáját, kiállását, csőre hosszúságát, farktollai szerteágazottságát, vagy éppen összetartását. Komoly nemzetközi fajtaleírások alapján minősítenek egy- egy madarat.

Ezek a madarak túlnyomó részt ausztrál madarak, tehát ausztrál őshonos madarak, a pintyfélék, a papagájfélék, de vannak ezen kívül afrikai, ázsiai és amerikai fajok is. Az igazság az, hogy jelen pillanatban ez már egy szűkebb keresztmetszet a megszokottakhoz képest, mert azért az igazándiból nagy papagájok, az arák, a kakadufélék, ezek sajnos ma a kiállításunkon nincsenek jelen. Bár a nézőink hozzászokhattak ezekhez a madarakhoz. De sajnos az az igaz, hogy ezeknek a madaraknak az értéke is egyre erősebben megnövekedett, egyre kevesebben tenyésztik és nagyon sok magyar tenyésztő külföldön értékesíti az állományát.

Az elmúlt húsz évben több mint százötven tag fordult meg az egyesületben, a tizenkét karcagi alapító közül már csak három él, vagy foglalkozik a díszmadártenyésztéssel. Ahogy az elnök mondja, leírtak egy kört, hiszen a civil szervezetnek manapság csupán öt aktív tagja van. A százezres, olykor milliós madarakat nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, a díszmadár-tartás költségei is az egekig emelkedtek, miközben a tenyésztők egyre idősebbek. Ezzel együtt a kiállítások színvonala is csökkent. Érthető gyakorlattá vált ugyanis, hogy a tenyésztők nagyon vigyáznak több éven át komoly anyagi áldozatokkal nevelt madaraikra- a betegségektől, sérülésektől tartva nem utaztatják azokat.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi

TETŐKET BONTVA JUTOTT BE A BETÖRŐ A HÁZAKBA

Megkeserítette a jászkisériek mindennapjait egy helyi tolvaj. A tetőket bontva jutott be a betörő a házakba.

2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi

ARANYÉKSZEREKRE UTAZTAK A CSALÓK

Magukat a NAV munkatársának kiadó ismeretlenek károsítottak meg két szolnoki nőt, és arany ékszereket vittek el az ingatlanból. Az egyik ál-navost, valódi rendőrök fogták el.

2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi

UDVARBÓL MINTAGAZDASÁG

Egy karcagi udvar, ahol a bolti zöldségek helyett a természet diktálja a menüt. Harmincöt év munka után országos díjat ért az a konyhakert, amely a hőség és a szárazság ellenére is bőséges termést ad a családnak.

2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi

TERMÉSZETVÉDELEMRE NEVEL AZ ŐZHÍVÓ TÁBOR

Több mint tízéves múltra tekint vissza a Karcagi Nagykun Vadásztársaság által szervezett Őzhívó Tábor, amely a helyi és a régiós utánpótlás-nevelés egyik bázisává vált.