Hírek
2022. Október 30. 05:00, vasárnap | Helyi
KÖNYV A FAZEKASSÁGRÓL

Dr. Nagy Molnár Miklóssal, a Györffy István Nagykun Múzeum igazgatójával egy most megjelent, általa szerkesztett könyvről beszélgettünk.
A fazekas szakma régóta várta már a kötetet, amelybenKántor Sándor és tanítványai kaptak helyet.
-Régóta tervben volt már ez a könyv, s most egy hungarikum pályázatnak köszönhetően sikerült megjelentetni. A városi önkormányzat pályázhatott. A fazekasság emlékeinek a hagyományápolása, illetve ápolása és fejlesztése címén kerül benyújtásra ez a pályázat.
- Kántor Sándor Kossuth-díjas fazekas és két tanítványa, ifj. F. Szabó Mihály és Sz. Nagy István munkásságát mutatja be a kötet, bár még van két tanítvány, aki jelenleg is dolgozik.
- Azért csak őket, mert bár ugyanilyen karcagi származású tanítvány a Kalocsán alkotó Kovács László, a népművészet mestere, illetve a Tiszafüreden dolgozó Szűcs Imre , de ők még élnek és alkotnak, viszont az előző kettő tanítvány már nem él, életművük lezárult. Tehát ezért készült ez a könyv így.
Ifj. F. Szabó Mihályról és Sz. Nagy Istvánról sok cikk megjelent az évek során, hiszen kiváló alkotók voltak. A figyelem mindig fordult feléjük, de így szerénytelenség nélkül mondhatom talán, hogy ilyen összefoglaló nem készült el róluk.
A könyvben 140 színes fotó található. Főképp Kántor munkásságát bemutató képek, tehát a kántori kerámiák, illetve F. Szabó Mihálynak és Sz. Nagy Istvánnak a kerámiái. Ráadásul Sz. Nagy István kerámiái sajnos elég kevés számban maradtak fenn. Az Anyagipari Szövetkezettel együtt valahol eltűntek a munkái, legalábbis nem kerültek be a múzeumba, pedig itt kellene lenniük. Ami bent van a múzeum gyűjteményében és a fazekasházban, az megtalálható a könyvben is.
- Kántor Sándor nagyon sok motívumot alkotott, van, amit tanítványai is ugyanúgy használnak, vagy továbbfejlesztették.
- Az egyik legdekoratívabb, legkönnyebben felismerhető és közismert, az a miskakancsó, ami mind a négy tanítványra jellemző. Ugyanúgy megcsinálták azokat a miskákat, amiket Kántor egyrészt Tiszafüredről, másrészt mezőcsáti hagyományból kiindulva készített és alakította saját formájára. A könyvben megtalálható maga ez a miskakancsó is, illetve azok az edényfeliratok, amelyeket Kántor használt. Ezeket a frappáns kis szövegeket még nem nagyon közöltük. Egyszer egy kisebb tanulmányomban már megjelentettem szűk szakmai körben, de könyvben most van először leközölve.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 09. 09:11, péntek | Helyi
Pitypang csoportosok a "KALANDVÁR"-ban!
Április 29-én került megrendezésre a KALANDVÁR című nyílt szakmai program, melyet a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Karcagi Tagintézménye szervezett.
2025. Május 09. 09:09, péntek | Helyi
Állatbarát diákjaink a Jászberényi Állatkertben!
Intézményünk több diákja és családja járt áprilisban a Jászberényi Állat- és Növénykertben, ahol 5 örökbefogadott állatról gondoskodnak iskolánk tanulói 1 éven keresztül.
2025. Május 09. 09:07, péntek | Helyi
KENGURU MATEMATIKAVERSENY – SIKEREK ISKOLÁNKBAN!
A Matematikai Tehetségekért Alapítvány 2024/2025-ös tanévben is megrendezte Magyarországon, a Kangourou sans Frontieres nemzetközi alapítvány által koordinált Nemzetközi Kenguru Matematikaversenyt.
2025. Május 09. 06:00, péntek | Helyi
RENDŐRÖKET FENYEGETTEK KUNMADARASON
Még tavaly nyáron konfliktusba keveredett egy testvérpár Kunmadarason.