Városlista
2025. április 26, szombat - Ervin

Hírek

2024. November 20. 08:00, szerda | Helyi
Forrás: karcag tv

KÜLÖNLEGES LELETEK KERÜLTEK ELŐ

KÜLÖNLEGES LELETEK KERÜLTEK ELŐ

Fazekaskemence, faragott kő és késő bronzkori kis bögre. Csak néhány érdekesség, ami az Ipari Park területén zajló régészeti feltárás során a felszínre került.

Augusztus vége óta zajlanak ásatási munkálatok a karcagi ipari park területén. Mivel ezen a részen egy új üzemépület fog épülni, ezért mindenképpen szükség volt egy régészeti leletmentésre. A területen Dr. Mali Péter a Damjanich János Múzeum régésze vezette körbe az önkormányzat dolgozóit.

Dr. Mali Péter a Damjanich János Múzeum régésze
- Ezen a területen hat különböző korszaknak a települését találtuk meg. Ezek közül a legidősebb a bronzkor időszakára keltezhető, időszámításunk előtti 15-16. századra. Ezt követi egy kora vaskori időszak, az időszámítás előtti 8-9. századból. Van egy kisebb, késő vaskori kelta településünk is, az időszámítás előtti 2-3. századból. Egy honfoglalást megelőző avar kori falut is találtunk. A legfiatalabb korszakunk pedig a 15-16. századra keltezhetően egy kun település, ami a középkori Karcag egyik előzménytelepülése.

Az ásatások során számos érdekes helyet, és abban a korban használatos eszközt találtak a régészek. Erről is kérdeztük Dr. Mali Pétert. A legérdekesebb leleteink a római császárkorból egy fazekaskemence, ami egy igen kiemelkedő lelet, főként hogy ilyen formában megmaradt. Emellett egy kora vaskori tömegsírt is feltártunk, ahol tíz egyénnek a maradványait találtuk meg. A kun településhez kapcsolódóan igen nagy mennyiségű gazdasági tevékenységhez kapcsolódó jelenséget találtunk, különböző bányagödröket, illetve műhelyeket, kemencéket. Ehhez kapcsolódik az egyik leglátványosabb és legérdekesebb leletünk ez a faragott kő, amely egy keresztelőmedencének a saroktöredéke.

Megkértük Dr. Mali Péter mutasson néhány feltárt eszközt kameránknak.

Dr. Mali Péter a Damjanich János Múzeum régésze
- Ez egy kora vaskori edénytöredék. Maga az edény valószínűleg körbefutott egy bikaszarvat imitálva, amelyen több kisebb csésze volt. Ez a vaskoros kolléga elmondása szerint egy teljesen unikális darab. A másik érdekesség az egy késő bronzkorra keltezhető kis bögre. Ez teljesen ép, szépen díszített, igazából a teljes díszítése majd a tisztítás után fog előtűnni. A földet is benne hagytuk, hátha sikerül majd megtudnunk, hogy mi volt benne.

Az előkerült tárgyakból a tervek szerint a múzeum és az önkormányzat egy kiállítást szeretne majd megvalósítani a közeljövőben.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 24. 08:27, csütörtök | Helyi

Víz- és Környezetgazdálkodási Akadémia

Iskolánk 10. évfolyamos diákjaival a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetében jártunk.

2025. Április 22. 17:06, kedd | Helyi

Vetélkedtek a jászsági iskolák

Jászapáti és Jászfényszaru fiataljai bizonyultak a legjobbnak.

2025. Április 21. 12:08, hétfő | Helyi

Újabb csapás dílerre

Ezúttal egy karcagi, új pszichoaktív anyaggal kereskedő fiatalembert vettek őrizetbe a rendőrök. A bíróság letartóztatta.

2025. Április 20. 11:08, vasárnap | Helyi

ÚJABB JÁSZSÁGI DÍLER ŐRÍZETBEN

A jászladányi rendőrök a Tisza MEKTO bevetési egységével közreműködve egy helyi dílerre csaptak le.