Városlista
2026. március 17, kedd - Gertrúd

Hírek

2025. Július 15. 06:00, kedd | Helyi
Forrás: karcag tv

LETÉPTE A SZÉL A TEMPLOMTORONY TETEJÉT SÁPON

LETÉPTE A SZÉL A TEMPLOMTORONY TETEJÉT SÁPON

Hajdú-Bihar Vármegyében egy másik település is pórul járt a tomboló viharban. Sápon ugyanis letépte a templom tetejét a heves szélvihar.

A helyieket megrázta a szerencsétlenség, a százharminc éves templomtorony felújítása az elsődleges becslések szerint hetvenmillió forintba kerülne.

Ledöntötte a vihar a sápi református templom tornyát. Ezt 1892-ben építették, az előző ugyanis egy tűzvészben megsemmisült.

Szinkron: 00: 22”- 00: 48” PAPP TIBOR, helyettes lelkész:
Az egyik ablakzáráskor vettem észre, hogy a templomtorony- gömb és a fölötte levő csillag igen nagy kilengéssel mozog, furcsa látvány volt és félelmetes. Szóltam a feleségemnek, hogy hogy jöjjön, nézze meg ő is, de mire ő odaért, és kinéztünk az ablakon, addigra csak egy nagy porfelhőt láttunk, és ahogy a porfelhő lecsillapodott, a toronynak a hűlt helyét.

A Hajdú- Bihar vármegyei kistelepülést még nyolcszázan sem lakják. Az 1810-ben épült templom a falu egyetlen nevezetessége. Bár Sáp lakosainak fele vallja magát reformátusnak, az összes helybélit megrázta az eset.

LŐDI GERGELYNÉ:
- Én estefele eljöttem, megnéztem, egy szörnyű látvány, de itt, ami pusztítás véghez ment ebbe a kis faluba- bocsásson meg az is.

A lezuhanó torony a templom tetőszerkezetére zuhant, ennek következtében az is megsérült. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a torony elemei a templom udvarára zuhantak és nem annak túloldalára, ott ugyanis egy húsz kilovoltos vezeték fut. Ha arra zuhan a torony, nagy valószínűséggel elektromos tűz is keletkezett volna.

- A bajban az a nagy kegyelem, hogy nem lett nagyobb a baj. Mert hogyha beszakad a tetőzet, akkor a templom födémszerkezete is minden bizonnyal beszakadt volna, és az azt jelentette volna, hogy a templom életveszélyessé, használhatatlanná vált volna, a templom maga használható, a torony mint olyan, az nem, illetve hát a harangozást is szüneteltetjük, mert szerencsére Isten kegyelméből a harangokban nem keletkezett kár.

A károk felmérése még folyamatban van, az elsődleges becslések alapján a torony újjáépítése hetvenmillió forintba kerülne.

Címkék: Sáp, vihar, viharkár

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 17. 06:00, kedd | Helyi

ÜNNEPI MEGEMLÉKEZÉS KARCAGON

Karcagon már a nemzeti ünnep előestéjén megkezdődtek a megemlékezések. Városunk lakossága idén is méltó módon, a hagyományokat tisztelve emlékezett meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseiről.

2026. Március 17. 06:00, kedd | Helyi

„ÉLJENEK A BÁTRAK!”

A Györffy István Katolikus Általános Iskola felső tagozatosai a Szent István Római Katolikus Templomban idézték fel a Márciusi ifjak emlékét „Éljenek a bátrak!” című ünnepi műsorukkal.

2026. Március 17. 06:00, kedd | Helyi

„A KÖLTŐ VISSZATÉR…”

A Karcagi Nagykun Református Általános Iskola diákjai a Református Nagytemplomban idézték fel 1848 sorsfordító pillanatait.

2026. Március 17. 06:00, kedd | Helyi

ÚTFELÚJÍTÁS-MEGKEZDŐDTEK A MUNKÁLATOK

Jelenleg városunk több pontján is útfelújítások zajlanak.