Hírek
2020. Február 28. 12:53, péntek |
Életmód
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Már létező gyógyszerek lehetnek az új koronavírus kezelésének kulcsai

Már létező, kipróbált gyógyszerek lehetnek az új koronavírus kezelésének kulcsai egy európai kutatócsoport szerint.
Az International Journal of Infectious Diseases című folyóiratban ismertetett kutatásban a tudósok átnézték a széles spektrumú antivirális hatóanyagok (BSAA) felfedezéséről és kifejlesztéséről korábban közzétett információkat, és létrehoztak egy adatbázist, amely szabadon hozzáférhető. Az adatbázisba összegyűjtött 120 - emberi használatra már biztonságosnak bizonyult - szer közül a kutatók 31-ről állapították meg, hogy jelölt lehet a Covid-19 fertőzés kezelésére és megelőzésére.
A gyógyszer-újrapozícionálással - egy régi hatóanyagnak az eredeti alkalmazástól eltérő területen való hasznosításával - új értéket generálhatunk egy már létező szerből. "Például a teicoplanin, az oritavancin, a dalbavancin és a monenzin mind kipróbált antibiotikum, amely laboratóriumban már megmutatta, hogy képes meggátolni számos korona- és más vírusfertőzést" - idézte Denis Kainovot, a Norvég Tudomány és Műszaki Egyetem (NTNU) adjunktusát, a tanulmány társszerzőjét az egyetem közleménye.
Kainov és kutatótársai úgy vélik, hogy ezek és más biztonságos széles spektrumú antivirális szerek jó jelöltek arra, hogy megkezdjék velük a betegség kezelését, hiszen jelenleg nincs gyógyszer a Covid-19 vírus ellen.
A gyógyszer-újrapozícionálás jelentős előnyökkel jár, mivel a kémiai szintézis lépései, a gyártási folyamatok, a klinikai tesztek eredményei már mind ismertek - hívták fe a figyelmet a kutatók a medicalxpress.com hírportálon közzétett közleményben.
Az új koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Hupej tartomány székhelyén, a 11 millió lakosú Vuhanban. Világszerte már több mint 82 ezren fertőződtek meg a kórokozóval, amely eddig több mint 2700 ember halálát okozta. Kínán kívül több mint 40 országban jelent meg a vírus.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 11. 06:00, szombat | Életmód
Nobel-békedíj - Machado: a kitüntetés hatalmas elismerés
Hatalmas elismerésnek nevezte az idei Nobel-békedíj kitüntetettje, María Corina Machado venezuelai ellenzéki vezető pénteken, hogy ő veheti át idén a kitüntetést.
2025. Október 10. 07:33, péntek | Életmód
Nébih: drónos felderítést is bevetnek a szőlő aranyszínű sárgaság betegség visszaszorítására
2025. Október 10. 07:29, péntek | Életmód
Nobel-díj - Krasznahorkai László: nagyon büszke és boldog vagyok
Nagyon büszke és boldog vagyok, hogy bekerülhettem a sok igazán nagy író és költő sorába - mondta Krasznahorkai László a Nobel-díj honlapjának adott interjúban, miután bejelentették, hogy idén ő kapja az irodalmi Nobel-díjat.
2025. Október 09. 07:44, csütörtök | Életmód
Elhunyt Mezey György, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya
Nyolcvannégy éves korában elhunyt Mezey György labdarúgó mesteredző, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya.