Városlista
2024. május 17, péntek - Paszkál

Hírek

2013. Október 11. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: orientpress

Megold-e bármit a halálbüntetés?

Megold-e bármit a halálbüntetés?

2002. május 13-án Rómában a halálbüntetés ellen küzdő szervezetek koalíciót hoztak létre, amely 38 civil szervezetet, egyesületeket, közösségeket, jogászokat, ügyvédeket tömörít. A Halálbüntetés Elleni Világszövetség kezdeményezésére ünneplik a halálbüntetés elleni világnapot.

2012 végéig 97 országban szüntették be teljesen a halálbüntetést, 35 országban pedig legalább tízéves moratóriumot vezettek be a gyakorlására. Ma még 58 országban vagy térségben létezik, például az Amerikai Egyesült Államok 50 szövetségi tagállamából 33 államban, Japánban, Indiában és olyan országokban, amelyekben önkényuralmi rendszer uralkodik.

Az Amnesty International 2012-es jelentése szerint a halálbüntetést csak az országok egy elszigetelt csoportja alkalmazza. 2012-ben 21 állam hajtott végre kivégzéseket. Legalább 682 kivégzésről tudunk, ez kettővel több, mint egy évvel korábban. 58 országban legalább 1722 új halálos ítéletet hoztak, míg egy évvel azelőtt ezek a számok 63 és 1923 voltak. Ám ezek az adatok nem tartalmazzák a Kínában végrehajtott több ezer kivégzést, mert ott azokat titokban tartják.

Fehéroroszország továbbra is az egyetlen állam Európában és Közép-Ázsiában, ahol embereket végeznek ki, ráadásul szigorúan titokban; 2012-ben legalább 3 embert halt meg ily módon. Lettország lett a 97. ország a világon, amely tavaly eltörölte a halálbüntetést.

A legtöbb kivégzést végrehajtó országok közül az első ötbe ismét Kína, Irán, Irak, Szaúd-Arábia és az USA került. A módszerek között 2012-ben találhatunk akasztást, lefejezést, sortüzet és halálos injekciót is. Szaúd-Arábiában egy lefejezett férfit keresztre feszítve tettek közszemlére.

A halálbüntetés támogatói gyakran állítják, hogy a kivégzés elrettentő erejű. Egy 2012-es átfogó amerikai kutatás szerint azonban ez az adatok alapján egyáltalán nem igazolható. A halálbüntetés alkalmazásának valódi okát máshol kell keresni. Tavaly megint azt láttuk, hogy némely ország politikai okokból, populista megfontolásból, vagy az elnyomás eszközeként végez ki embereket – mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International magyarországi igazgatója.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik