Hírek
2021. Május 03. 16:33, hétfő |
Helyi
Forrás: mti
Nagykunsági szilvapálinka uniós oltalmat kapott

Az Európai Bizottság hétfői döntésével a \"Nagykunsági szilvapálinka\" védett elnevezés lett az Európai Unióban - közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel.
A "Nagykunsági szilvapálinka" előállítása Jász-Nagykun-Szolnok megyének kizárólag a Tisza vonalától keletre elhelyezkedő területéről származó szilva felhasználásával és ezen a területen elhelyezkedő feldolgozó szeszfőzdékben történhet. A Nagykunságban történelmi tradíciói vannak mind a szilva termelésének, felhasználásának, mind kereskedelmének. A termőterületen a legnépszerűbb fajták a Besztercei és a Vörös szilva.
A Nagykunságra jellemző klimatikus adottságok, a napsütéses órák magas száma különösen ízgazdag, aromás, magas cukortartalmú szilvatermést eredményez. A Nagykunsági szilvapálinka legalább 40 százalékban Vörös szilvából illetve Besztercei szilvából készül. A szilva magas cukortartalmának köszönhetően a belőle főzött pálinka ízét a marcipános és lekváros ízjegyek jellemzik. A "Nagykunsági szilvapálinka" nemzetközi viszonylatban is elismert termék, az exportértékesítés területe széles, Romániától Kanadáig terjed - ismerteti a minisztérium közleménye.
A "Nagykunsági szilvapálinka" a korábban már bejegyzett elnevezések után - Pálinka, Törkölypálinka, Békési szilvapálinka, Gönci barackpálinka, Kecskeméti barackpálinka, Szabolcsi almapálinka, Szatmári szilvapálinka, Újfehértói meggypálinka és Vasi vadkörte pálinka - a tizedik magyar pálinka, amely uniós oltalmat kapott.
A földrajzi árujelzők használata olyan eszköz az előállítók kezében, amely komoly gazdasági előnyt jelenthet. A 2020 januárjában közzétett EU-s statisztikai adatok szerint a teljes uniós élelmiszer- és italexportnak több mint 15 százalékát a földrajzi árujelzős termékek teszik ki, amelyek értékesítési ára átlagosan kétszer magasabb, mint az ezzel nem rendelkező cikkeké - olvasható a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 15. 11:36, kedd | Helyi
Búza és tarló égett Kisújszállásnál
Egy meghibásodott kombájn miatt gyulladt ki egy búzatábla hétfő délután Kisújszállás külterületén.
2025. Július 15. 06:00, kedd | Helyi
VIHARKÁROK KARCAGON
Városunkban is lecsapott a vihar. Fák dőltek ki, ágak törtek le, amelyek ingatlanokban és autókban is okoztak jelentős károkat. Egyes utcákban villanyvezetékek szakadtak le, áramkimaradásokat okozva.
2025. Július 15. 06:00, kedd | Helyi
TOMBOLT A VIHAR HAJDÚSZOBOSZLÓN
Folytatjuk a pusztító viharról szóló beszámolónkat. Hajdúszoboszló, a fürdőváros nincs messze Karcagtól.
2025. Július 15. 06:00, kedd | Helyi
LETÉPTE A SZÉL A TEMPLOMTORONY TETEJÉT SÁPON
Hajdú-Bihar Vármegyében egy másik település is pórul járt a tomboló viharban. Sápon ugyanis letépte a templom tetejét a heves szélvihar.