Hírek
2021. November 06. 20:05, szombat |
Helyi
Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság
NE DŐLJÖN BE A TRÜKKÖKNEK!
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság a trükkös tolvajokra hívja fel a figyelmet.
Az úgynevezett „trükkös lopásra” szakosodott bűnözők leginkább az időskorúak jóhiszeműségét használják ki. Az elkövetőkről tudni kell, hogy általában megnyerő modorúak, jó beszédkészséggel és pszichológiai érzékkel rendelkeznek, egy-két mondat után az emberek bizalmába férkőznek, azonnal olyan témáról próbálnak beszélni, ami szokásosan az idősebb korosztályt érinti. Az elmúlt héten egy tiszasülyi idős asszonyt károsított meg egy, magát önkormányzati dolgozónak kiadó nő: bizalmába férkőzött és így bejutott az otthonába.
A tolvajok gyakran önkormányzati tisztségviselőnek, a nyugdíjbiztosító vagy a közüzemi szolgáltató munkatársának (pl. víz, gáz, villanyóra leolvasó, szerelő stb.) vagy más hivatalos személynek adják ki magukat, és így jutnak be a sértettek lakásába, házába. Ezt követően elterelik a gyanútlan áldozat figyelmét, folyamatosan szóval tartják. Kérnek valamilyen hivatalos papírt, vagy feladóvevényt, vagy felváltatnak egy nagyobb összeget – hogy csak pár módszert említsünk - elkerülve azt, hogy az áldozat nyugodtan végig gondolja a hallottakat, azok valóságtartalmát. A látogatás pár perc alatt lezajlik, és a sértett csak később veszi észre, hogy a megtakarított pénzét, ékszerét, vagy egyéb értékét elvitték.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a "trükkös" módszerrel elkövetett bűncselekmények elkerülhetők, ha nem feledkezünk meg az alábbi alapelvekről:
Egészséges bizalmatlansággal és óvatossággal fogadják a váratlanul érkező idegeneket!
Ne engedjenek be idegent a házukba, lakásukba! Kérjék meg, hogy várakozzon a bejáratnál, amíg a szükséges papírt vagy egyebet előkeresik!
Mindig kérjenek valamilyen fényképes azonosítót, igazolványt, hogy ellenőrizhessék, valóban hivatalos személy érkezett-e!
Ha nem biztosak abban, hogy az, aki hivatalos embernek mondja magát, valóban az, és az igazolványa alapján nem tudják eldönteni ki ő, kérjenek segítséget és telefonon ellenőrizzék a személyüket!
Ha mégis beengednek valakit, lehetőleg úgy tegyék, hogy ne egyedül tartózkodjanak otthon, hanem hívják át a szomszédot! Legyen ott valaki, akiben megbíznak!
Az idegent ne engedjék egyedül mozogni a lakásban!
Otthon ne tartsanak nagy mennyiségű készpénzt, jelentős értékeket!
Otthon tartózkodás esetén is tartsák zárva a lakás ajtót és kaput!
Ha egy mód van rá, kérjék, hogy a nyugdíj, egyéb várható jövedelem pénzintézethez, számlára érkezzen!
Figyeljék meg a kéretlenül látogató idegeneket, ha mód van rá, írják fel gépkocsijuk rendszámát!
Amennyiben – a megtett óvintézkedései ellenére – mégis bűncselekmény áldozatává válik, kérjük, hogy haladéktalanul értesítse a rendőrséget, hiszen így nagyobb esély nyílik az elkövető felkutatására, valamint az eltulajdonított érték visszaszolgáltatására.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 21. 05:35, csütörtök | Helyi
TÖBBSZÖR IS VISSZAMENT UGYANODA LOPNI
A rendőrök őrizetbe vettek egy kunmadarasi férfit, aki ugyanabba a házba többször visszament lopni. A kár több millió forint.
2026. Május 21. 05:34, csütörtök | Helyi
JÁSZLADÁNYI TOLVAJ ŐRIZETBEN
Egy jászladányi fiatalkorú és 21 éves társa egy magánház teraszáról elloptak egy 60 ezer Ft. értékű robogót. Hogy mi történt ezt követően, most következik.
2026. Május 21. 05:32, csütörtök | Helyi
LAKHATATLANNÁ VÁLT A CIBAKHÁZI INGATLAN
Egy cibakházi ház hálószobájában felcsaptak a lángok, miután egy idős úr ágya kigyulladt. A sűrű, fojtogató füst pillanatok alatt elborította az épületet.
2026. Május 21. 05:27, csütörtök | Helyi
XXVI. GYÖRFFY NÉPTÁNCGÁLA
Huszonhatodik alkalommal rendezte meg nagyszabású gálaműsorát a Györffy István Katolikus Általános Iskola és Szent Erzsébet Óvoda.
