Hírek
2025. Március 17. 07:37, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Szijjártó Péter: hamarosan megkezdi működését a trieszti kikötő magyar tulajdonú része

Rövidesen megkezdi működését a trieszti kikötő magyar tulajdonú része, ami teljesen új lehetőségeket nyújt a hazai exportőr vállalatoknak a kivitelük rugalmasságát, gyorsaságát tekintve
- közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Rómában.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettessel folytatott tárgyalását követően, hogy hosszan egyeztettek Magyarország trieszti kikötőrészéről is, az ugyanis hamarosan megkezdi a működését.
Kiemelte, hogy ez teljesen új dimenziót biztosít az exportteljesítménytől nagymértékben függő magyar gazdaságnak.
"Az exportunk egy jelentős része a Távol-Keletre irányul, alapvetően tengeri úton. Mindeddig a magyar exportőr vállalatok ki voltak téve a környékünkön lévő kikötők kapacitásainak, hogy mikor is férhetnek hozzá a szállítási lehetőségekhez"
- mutatott rá.
"Azzal, hogy Triesztben lesz egy saját, magyar tulajdonú kikötőrész, a magyar vállalatok egy teljesen új lehetőséget kapnak a keleti irányú exportjuk rugalmasságát, gyorsaságát tekintve" - tette hozzá.
Majd üdvözölte, hogy február 20-án megindultak a partfalépítési és a mederkotrási munkálatok is. Arra is kitért, hogy a mintegy 80 milliárd forint értékű beruházáshoz az olasz kormány is támogatást biztosít.
"Ennek a pénzügyi támogatásnak egy részét már meg is kaptuk, s most arról állapodtunk meg, hogy a további pénzügyi támogatást a jövő esztendőben az olasz kormány biztosítani fogja" - tudatta. Illetve rendkívül korrektnek nevezte a helyi hatóságok hozzáállását az engedélyezés kapcsán.
"Ezért gyakorlatilag két éven belül magyar exportőr vállalatok egy magyar tulajdonú kikötőn keresztül exportálhatják majd a termékeiket keletre itt a trieszti kikötőn keresztül"
- összegzett.
Szijjártó Péter ezután rámutatott, hogy Olaszország Magyarország hatodik legfontosabb kereskedelmi partnere 13-14 milliárd eurós éves forgalommal, s az olasz cégek a tizenegyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják hazánkban.
Elmondta, hogy tavaly megközelítette a félmilliót az Olaszországból Magyarországra ellátogató turisták száma, a vendégéjszakáké pedig bőven meghaladta az egymilliót.
"Ez egy nagy növekedés, nagy rekord a turisztikai kapcsolatainkban"
- fogalmazott.
Végül leszögezte, hogy a hazánkba érkező beruházások energiaellátása szempontjából kulcsfontosságú gázerőművek építésében a kormány jelentős olasz vállalati részvétellel számol, ami újabb dimenzióba lépteti a kétoldalú gazdasági együttműködést.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést
2025. Július 02. 07:51, szerda | Belföld
Száz mozdonyt szerez be a MÁV 2026 végéig, ebből harminc már megérkezett
Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megérkezett és közülük 24 forgalomba is állt