Hírek
2021. Április 02. 08:02, péntek | Helyi
Tavaszi vetés
Domján Sándorral, a KunAgró 21. Kft. főmérnökével arról beszélgettünk, hogy a március végi mínuszok, mennyire befolyásolják a már kikelt vetést.
A szakember szerint nem jelent súlyos károsodást az őszi vetésűeknek a reggeli fagy, a talajmunkában, az őszi vetésűek fejtrágyázásában még segít is.
Nagyobb gond az, hogy a talajok még mindig jelentősen át vannak ázva, a felszíni vizek 90 százaléka már, de helyette vízfoltok vannak, így nagyon nehéz tavasz áll a gazdák előtt.
A kft. járthatóvá tette az utakat, végigtárcsázta a Széles, a Kenderesi, a Bócsai, a Tarattyó utat, így
jól megközelíthetők a táblák, tehát ha a talaj olyan lesz, hogy bírja a gépeket, lehet dolgozni.
A vízkár az őszi vetésűekben 20-25 százalékos, a tavasziaknál csupán hátráltatja a talajmunkát, a talajerő-visszapótlást, ami munkacsúcsot fog okozni.
A nyíregyházi időjós előrejelzése szerint az évi csapadék eloszlása egyenlőtlen lesz, az aszály inkább az őszre lesz igaz. Bár a májusi eső aranyat ér, mivel azonban áprilisban is sok csapadék lesz, félő, hogy a torlódó tavaszi munkákat nehezíteni fogja.
A tavaszi kalászos nem is jelentős a határban, a karcagi kutatóintézet által előállított különböző vetőmagokat is egyre inkább használják a gazdák alternatívaként - cirok, szudáni fű, köles, de van, aki nemesített disznóparéjjal foglalkozik, vagy mákkal.
Klasszikusan marad a búza, az őszi árpa, a repce, a napraforgó, a kukorica, s mellé jönnek a fenti növények.
Az enyhe tél a kártevőknek kedvezett, a repcében már megjelentek a kórokozók. Így rovarölőszer felhasználásban magasabb adaggal kell számolni a gazdálkodóknak, mint az előző években.
Akik a meleget várják, azoknak is van az időjósnak jó híre, mert igen meleg nyarat jelez. Reméljük lesz elég vakcina és leoltásra kerül az ország lakossága, s akkor nyithatnak a strandok. Addig azért még sok-sok munka van a határban.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi
UDVARBÓL MINTAGAZDASÁG
Egy karcagi udvar, ahol a bolti zöldségek helyett a természet diktálja a menüt. Harmincöt év munka után országos díjat ért az a konyhakert, amely a hőség és a szárazság ellenére is bőséges termést ad a családnak.
2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi
TERMÉSZETVÉDELEMRE NEVEL AZ ŐZHÍVÓ TÁBOR
Több mint tízéves múltra tekint vissza a Karcagi Nagykun Vadásztársaság által szervezett Őzhívó Tábor, amely a helyi és a régiós utánpótlás-nevelés egyik bázisává vált.
2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi
TETŐKET BONTVA JUTOTT BE A BETÖRŐ A HÁZAKBA
Megkeserítette a jászkisériek mindennapjait egy helyi tolvaj. A tetőket bontva jutott be a betörő a házakba.
2026. Június 13. 05:00, szombat | Helyi
ARANYÉKSZEREKRE UTAZTAK A CSALÓK
Magukat a NAV munkatársának kiadó ismeretlenek károsítottak meg két szolnoki nőt, és arany ékszereket vittek el az ingatlanból. Az egyik ál-navost, valódi rendőrök fogták el.
