Városlista
2025. február 19, szerda - Zsuzsanna

Hírek

2016. Szeptember 20. 07:49, kedd | Életmód
Forrás: mti

Új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapítót fejlesztenek a pécsi egyetemen

Új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapítót fejlesztenek a pécsi egyetemen

Az idegi eredetű, úgynevezett neuropátiás fájdalmakra megoldást nyújtó, új hatásmechanizmusú fájdalomcsillapító gyógyszer fejlesztését kezdték meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE) részvételével.

A felsőoktatási intézmény az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta: a TOXI-COOP Toxikológiai Kutató Központ Zrt. által vezetett konzorciumban a PTE farmakológusai mellett az AdWare Research Kft. munkatársai vesznek részt.

A júliusban indult projekt 1,4 milliárd forint értékben európai uniós és központi költségvetési forrásból valósul meg, 80 százalékot meghaladó támogatásintenzitással.

Kiemelték: a projekt a PTE farmakológusainak és a Semmelweis Egyetem (SE) vegyészeinek eredeti felfedezésén alapuló szabadalom fejlesztésére épül.

Ismertetésük szerint az idegi eredetű fájdalomállapot a népesség egy százalékát érinti, ezért kezelése jelentős társadalmi és orvosi problémát jelent, így az új, hatékony gyógyszerek fejlesztésének igénye rendkívül nagy.

A kutatás fő feladatai között említették a preklinikai hatástani és biztonságfarmakológiai vizsgálatokat, és a közleményben arra is kitértek, hogy egészséges önkénteseken tolerálhatósági vizsgálatok elvégzését is tervezik a projekt keretében.

Az egyetem jelezte, hogy a kutatás ösztönzi a magyarországi vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenységét, segíti a kutatói munkahelyek létrehozását, megtartását, valamint az ipari szereplők és az egyetem közötti együttműködések kialakítását.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 17. 09:19, hétfő | Életmód

Nyitrai Zsolt: már a gyógyszertárakban is lehet Gondosórát igényelni

A kormányablakok mellett már a gyógyszertárakban is lehet regisztrálni a Gondosórára - közölte a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos vasárnap a Facebook-oldalán közzétett videóban.

2025. Február 16. 08:55, vasárnap | Életmód

Meteorológia: a jövő hét elején hideg éjszakák jönnek

Egyre csípősebb, hidegebb éjszakák elé nézünk, országszerte fagy várható az éjszakai órákban, a jövő hét elején akár mínusz 15 Celsius-fok alá is hűlhet a levegő, amire legutóbb 2022-ben volt példa

2025. Február 15. 08:22, szombat | Életmód

Feldman Zsolt: a mostani fejlesztések évtizedekre meghatározhatják a borászat jövőjét

A magyar borászat jövőjét évtizedekre meghatározhatják a mostani fejlesztések, a termelőknek igazodniuk kell a piacot hosszú távon formáló változásokhoz

2025. Február 14. 07:36, péntek | Életmód

Krausz Ferenc kapta a Semmelweis Egyetem nemzetközi díját

Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vehette át a Semmelweis Budapest Award elnevezésű nemzetközi elismerést csütörtökön Budapesten. Az intézmény díját 2009 óta ítélik oda minden évben.