Hírek
2020. Április 18. 07:06, szombat |
Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Újabb rekord született a magyarországi napenergia-termelésben

A hazai áramtermelés 22 százalékát, az importtal együttvéve pedig az országos villamosenergia-felhasználás 19,6 százalékát biztosították napenergia-termelők csütörtökön a déli csúcsidőszakban,
a 942,8 megawattos napenergia-termelési csúcs újabb rekordnak számít a magyarországi villamos energia piacon - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. pénteken az MTI-vel.
A csúcsot a 12 óra 15 perc körüli negyedórában állították fel a magyarországi fotovoltaikus erőművek.
A közlemény szerint a csütörtöki teljes napi bruttó hazai termeléshez képest a napenergia részesedése 8,3, a napi teljes villamosenergia-felhasználáshoz képest 6,7 százalékos volt. Csak a világos órákat figyelembe véve jóval magasabb az arány, a bruttó hazai termeléshez képest 13,4, a teljes villamosenergia-felhasználáshoz képest pedig 11 százalékos.
A Mavir felhívta a figyelmet, hogy a nem háztartási méretű, vagyis az 50 megawattnál nagyobb teljesítményű naperőművek együttes kapacitása elérte az 1016 megawattot, ami a magyarországi rendszer teljes bruttó teljesítőképességének 10,77 százaléka, és várhatóan ez az arány tovább nő. A növekedés a háztartási napenergia-hasznosításban is jellemző, a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal adatai szerint ezeknek a kiserőműveknek az összteljesítménye eléri a 460,77 megawattot.
A rendszerirányító szakértői szerint folyamatos napos idő esetén jó esély van arra, hogy a déli órákban újabb rekordok születhetnek. A fotovoltaikus termelés tavasszal és ősszel a leghatékonyabb, mert nyáron, ha túlmelegszenek a panelek, kevesebbet termelnek és alacsonyabb a hatásfokuk.
A Mavir közleményében kiemelte azt is, hogy a koronavírus miatt kialakult rendkívüli pandémiás helyzetben is garantálja Magyarország biztonságos villamosenergia-ellátását.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 31. 07:47, csütörtök | Belföld
15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik
A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy szeptember 1-jétől 15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik
2025. Július 31. 07:46, csütörtök | Belföld
Százezernél többen kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat szeptemberben
A pótfelvételivel együtt százezernél többen kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat szeptemberben
2025. Július 31. 06:00, csütörtök | Belföld
Továbbra is változatlan feltételekkel érvényesíthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
A négy vagy többgyermekes anyáknak 2020. január 1-je óta a kereső tevékenységből származó jövedelmük után nem kell szja-t fizetniük, ebben semmilyen változás nem történt.
2025. Július 30. 13:23, szerda | Belföld
Ma indul az új adategyeztetési kampány; a NAV ezúttal a hibás bevallásgyakoriságra figyelmeztet
A NAV ma értesíti azokat az adózókat, akik online számlaadat-szolgáltatásaik és pénztárgépadataik alapján 2025-ben átlépték az éves áfabevallásra vonatkozó értékhatárt, mégsem váltottak havi vagy negyedéves bevallásra.