Hírek
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda |
Helyi
Forrás: MTI
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
Az áfa levonására jogosult hazai vállalkozások szeptember végéig nyújthatják be a külföldi áfa visszaigénylésére vonatkozó kérelmeiket - hívta fel a figyelmet keddi közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Hangsúlyozták: a határidő jogvesztő, vagyis ezen időpontig a kérelmeknek be kell érkezniük a hivatalhoz, aki elmulasztja, az a tavalyi számlái után a külföldön megfizetett áfát már nem igényelheti vissza, késedelmét pedig még igazolási kérelemmel sem mentheti ki.
A magyar vállalkozásnak nem szükséges a külföldi adóhatóságot megkeresnie azért, hogy a külföldi beszerzései után visszakaphassa az áfát, mivel a NAV-hoz, mint letelepedés tagállamához kell benyújtani elektronikus úton az áfa-visszatérítési kérelmet. A cégek az adót a 24ELEKAFA jelű űrlapon tudják visszaigényelni, a NAV pedig a benyújtott kérelmet továbbítja az egyes külföldi visszatéríttetési tagállamok irányába.
A külföldi áfa-visszaigénylés úgynevezett egyablakos rendszerének a lényege az egyszerűsítés. Ha ugyanis egy belföldi vállalkozás az Európai Unió olyan másik tagállamában szerez be terméket vagy szolgáltatást, ahol nem végez adóköteles gazdasági tevékenységet, de beszerzésekor az adott tagállami általános forgalmi adót felszámították, akkor a nélkül is visszakaphatja a számlán szereplő áfát, hogy a beszerzés országában regisztrálna, adószámot igényelne.
Tavaly szeptember 30-ig mintegy 25 ezer magyar áfa-visszatérítési kérelmet továbbított a NAV az érintett tagállamokhoz - közölte a vámhivatal.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 26. 06:00, csütörtök | Helyi
GYÜMÖLCSFA-OSZTÁS KARCAGON
Karcag közterületei idén tavasszal összesen hatvan új gyümölcsfával gazdagodtak.
2026. Március 26. 06:00, csütörtök | Helyi
EGYRE NÉPSZERŰBB A SZIVACSBOTHARC
A Városi Sportcsarnok adott otthont a II. Györffy Regionális Eskrima Szivacsbotharc versenynek. A különleges küzdősport egyre több iskolában jelenik meg, most közel száz diák mérte össze tudását Karcagon.
2026. Március 26. 06:00, csütörtök | Helyi
ÓVODÁSOK LÁTOGATTAK A SZENT PÁL MARISTA ÁLTALÁNOS ISKOLÁBA
Izgatott gyereksereg töltötte meg a Szent Pál Marista Általános Iskola új közösségi termét.
2026. Március 26. 06:00, csütörtök | Helyi
ELREJTETTE A KÁBÍTÓSZERT
Egy öcsödi férfi Tiszaföldváron közlekedett autóval, amikor a rendőrök igazoltatták. A férfi amellett, hogy körözés alatt állt, egy meglepő helyen kábítószert is rejtegetett.
